Unde se poate depune cererea la judecatorie?

17 august 2018 74

Buna! Unul dintre soti vrea sa depuna cerere de divort, insa viza e resedintsa nu este in Chisinau, dar locuim aici si avem doi copii minori. Unde se poate depune cererea la judecatorie: in Chisinau sau acolo unde e viza de resedinta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Actiunea de desfacere a casatoriei se depune la sediul instantei de la domiciliul paratului (celuilalt sot), sau, la domiciliul reclamantului (sotul care doreste desfacerea casatoriei), daca are la intretinere copii minori.
Astfel, daca Dvs ca parat aveti domicilu in Chisinau, actiunea poate fi depusa la Judecatoria Chisinau.

Insa, daca intre soti nu... mai detaliat exista neantelegeri cu privire la partajul bunurilor si cu privire la intretinerea copiilor minori, desfacerea casatoriei poate avea loc si la organul de stare civila, acolo unde casatoria a fost incheiata sau acolo unde unul din soti isi are domiciliul.

17 august 2018