Unde se ridică certificatul de divorț?

7 septembrie 2023 5

Bună ziua! Căsătoria a fost înregistrată la primaria or. Durlești, iar divorțul a fost pronunțat de instanța din Drochia, unde fostul soț avea domiciliul. Întrebarea mea este: de ce trebuie să merg la centrul multifuncțional din Drochia ca să ridic certificatul de divorț, dacă eu am reședință în Durlesti și nu am posibilitatea să mă deplasez la Drochia? Există vreo procedură online de ridicare a certificatului de divorț? Vă mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Înregistrarea divorţului în temeiul hotărârii judecătoreşti privind desfacerea căsătoriei are loc la organul de stare civilă din raza teritorială a instanţei judecătoreşti respective.
Solicitarea certificatului de divorț poate fi făcută online https://servicii.gov.md/ro/service/002000196

8 septembrie 2023