Unde trebuie sa dau pentru pensia alimentara?

23 iunie 2018 248

Sunt in casatorie, dar sotul lucreaza in Tiraspol si nu intretine copilul. De ce documente am nevoie si unde pot depune cererea?

Jurist comments 2

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Dumneavoastră aveți dreptul de a depune o cerere de chemare în judecată privind încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor ( indiferent dacă sunteți încă în căsătorie sau sunteți divorțați). Cererea se depune in instanta de judecata, cu anexarea copiilor de pe acte autentificate :
- copii a buletinelor... mai detaliat (dvs si sotul)
- copie certificat de casatorie;
- copie a certificatului de nastere a copilului;
Taxa de stat pentru stabilirea pensiei de intretinere nu se achita. Cererea va poate ajuta sa o scrieti avocatul. Succese!

25 iunie 2018
Alina Laptedulce
  • Parajurist

Potrivit prevederilor art.39, alin.4 din Codul Familiei al RM, actiunea pentru plata pensiei de intretinere poate fi intentata si in instanta de la domiciliul reclamantului. In plus, as mai adauga ca fiecare litigiu isi are particularitatile si specificul sau, iar o lista exhaustiva a documentelor necesare, v-o poate comunica... mai detaliat persoana califacata careea ii veti comunica mai multe detalii si circumstante ale cazului D-stra.

25 iunie 2018