Unde trebuie sa depun cererea de divorț?

19 martie 2019 176

Buna ziua. Unde trebuie sa depun cererea de divort in situația în care divorțul nu este de comun acord, avem trei copii minori, nu avem bunuri imobiliare de împărțit? Și în general, care este procesul și ce documente sunt necesare? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Aliona,

Urmează să vă adresați în instanța de judecată competenta după locul dvs de domiciliu cu o cerere de chemare în judecată prin care solicitați:
1. Desfacerea căsătoriei
2. Determinarea domiciliului permanent al copiilor cu dvs
3. Încasarea pensiei de întreținere pentru copiii minori fie în mărime de 1/2 din salariu... mai detaliat și alte venituri lunare fie în suma fixa pentru fiecare copil reiesind din vârsta și necesitățile acestora.

Aveți necesitate de următoarele acte și copii care sa le anexat la cerere:
1. certificatul de căsătorie în original
2. Copia certificată pe proprie răspundere a certificatelor de naștere a fiecăruia dintre copii
3. Copia certificată pe proprie răspundere a buletinului de identitate al dvs.
4. Copia certificată pe proprie răspundere a actelor ce confirma cheltuielile de întreținere pentru copii.
5. Mai nou, deși legea nu prevede expres, judecătorii cer de la reclamanți sa prezinte informație cu privire.
6. Achitați taxa de stat 140 lei. Aici găsiți rechizitele bancare necesare pentru efectuarea plății la rubrica taxa de stat www.instante.justice.md
7. Depuneți cererea în 3 exemplare iar al patrulea este pentru dvs.
Aici găsiți modele de cereri doar ajustați textul reiesind din circumstanțele cazului dvs:
https://yavo.md/rom/modele

Succes.

19 martie 2019