Urgent - bataie intre cetateni straini in Moldova

15 noiembrie 2016 83

Buna seara! Am nevoie de ajutorul Dvs. Daca un cetățean al Ucrainei, aflat in ospeție in tara noastră Rep. Moldova, a inițiat o bătaie intr-un restaurant din tara noastră (Rep. Moldova), in urma căreia unui cetățean german i-au fost cauzate leziuni corporale grave, atunci cade infracțiunea sub incidența legii penale a Rep. Moldova sau nu? Rog un răspuns cat de cat argumentativ si rapid. Va multumesc frumos

Jurist comments 3

Iulia Furtuna
  • Avocat

Se va aplica Codul penal al Republicii Moldova, deoarece infractiunea (actiunea prejudiciabila) a fost savirsita pe teritoriul tarii noastre (art. 11 si 12 din Codul penal).

16 noiembrie 2016
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Mihaela.

Conform articolului 11 din Codul penal http://lex.justice.md/md/331268/, toate persoanele care au săvârșit infracțiuni pe teritoriul Republicii Moldova urmează a fi trase la răspundere penală în conformitate cu prevederile Codului penal al Republicii Moldova.

Totodată, legea penală prevede și niște excepții de la această regulă, însă nu cred că e cazul... mai detaliat dumneavoastră [vedeți art. 11, alin. (5)].

O zi bună.

16 noiembrie 2016
  • Jurisconsult

Dl. Sergiu, v-a fi pornită o cauză penală pe Articolul 151. Vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale
sau a sănătăţii
... mai detaliat (1) Vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care este periculoasă pentru viaţă ori care a provocat pierderea vederii, auzului, graiului sau a unui alt organ ori încetarea funcţionării acestuia, o boală psihică sau o altă vătămare a sănătăţii, însoţită de pierderea stabilă a cel puţin o treime din capacitatea de muncă, ori care a condus la întreruperea sarcinii sau la o desfigurare iremediabilă a feţei şi/sau a regiunilor adiacente,
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 10 ani.
[Art.151 al.(1), sancţiunea modificată prin LP119 din 23.05.13, MO130-134/21.06.13 art.423]
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită:
a) - exclusă
b) cu bună ştiinţă asupra unui minor sau a unei femei gravide ori profitînd de starea de neputinţă cunoscută sau evidentă a victimei, care se datorează vîrstei înaintate, bolii, dizabilităţii ori altui factor;
c) asupra unei persoane în legătură cu îndeplinirea de către ea a obligaţiilor de serviciu sau obşteşti;
d) de două sau mai multe persoane;
e) cu deosebită cruzime, precum şi din motive sadice;
[Art.151 al.(2), lit.e) în redacţia LP252 din 08.11.12, MO263-269/21.12.12 art.855]
f) prin mijloace periculoase pentru viaţa sau sănătatea mai multor persoane;
g) din interes material;
h) - exclusă
i) din motive de ură socială, naţională, rasială sau religioasă;
j) asupra a două sau a mai multor persoane;
k) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală;
l) cu scopul de a preleva şi/sau utiliza ori comercializa organele sau ţesuturile victimei;
m) la comandă
se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 12 ani.
[Art.151 al.(2), sancţiunea modificată prin LP119 din 23.05.13, MO130-134/21.06.13 art.423]
(3) - exclus
(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), care au provocat decesul victimei,
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani.
[Art.151 al.(4), sancţiunea modificată prin LP119 din 23.05.13, MO130-134/21.06.13 art.423] Persoana vinovată poate să fie cetățan al Popuașilor.

9 ianuarie 2020