Urgent, va rog, plec peste hotare poimaine!

3 ianuarie 2019 58

In timpul unei certe in mahala telefonul a cazut din buzunar si cineva l-a preluat - este aceasta un furt sau o pierdere? Cum trebuie de procedat cand anchetatorul motiveaza ca este o pierdere si nu vrea sa porneasca o cauza pe acest fapt?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Fapta descrisa este un furt. Persoana care a luat stia ca acel telefon nu ii apartine - ceea ce inseamna ca l-a furat.
Trebuie sa contestati la procurorul ierarhic superior Ordonanta de refuz in inceperea urmaririi penale.
In dependenta de valoarea telefonului, ar putea fi vorba despre... mai detaliat un caz contraventional, nu penal.

4 ianuarie 2019