Urgentarea sedintelor de judecata

30 martie 2017 653

La decembrie anul trecut, CSJ a dispus rejudecarea cazului nostru in Apel (intentat in 2012). Prima sedinta nu a avut loc in februarie deoarece avocatul paratilor a cerut amanarea sedintei, el fiind "plecat", cererea fiind acceptata. Recent, sedinta din nou a fost amanata de data asta din cauza inbolnavirii judecatorului si setata pentru sf. lui Mai, cand o sa fie deja 6 luni de cand a fost dispusa rejudecarea si aproape 5 ani de cand se judeca cazul. In conditia in care procesul are impact atat material, cat si moral mare, iar in spate exista o dorinta de a amana examinarea lui inclusiv peste vara, care sunt caile de urgentare a examinarii cu sorti reale de izbanda? Va multumesc mult din suflet!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara.

În conformitate cu art. 192 alin. (11) din Codul de Procedură Civilă puteți depune o cerere privind accelerarea procedurii de judecare a cauzei dacă considerați că se încalcă termenul rezonabil de examinare a cauzei.

Criteriile de determinare a termenului rezonabil sunt: complexitatea pricinii, comportamentul participanţilor la proces, conduita... mai detaliat instanţei judecătoreşti şi a autorităţilor relevante, importanţa procesului pentru cel interesat. Respectarea termenului rezonabil de judecare a pricinii se asigură de către instanţă.

30 martie 2017

Va multumesc pentru raspuns! Din cate inteleg depunerea unei astfel de cereri e posibila si la Curtea de Apel?Daca nu se depune o astfel de cerere in proces la fel am inteles ca nici nu e posibila ulterior adresarea la CEDO privind depasirea termenului rezonabil de judecare a cazului?

Va... mai detaliat multumesc.

30 martie 2017