Urmărire penală

24 octombrie 2018 40

In cadrul urmăririi penale, învinuitul a refuzat sa i se ridice mostre de sânge. In legătura cu acest fapt, ofițerul de urmărire penală a dispus ridicarea forțată a mostrelor de sânge. Care principiu este pus in discuție și care ar putea fi soluțiile legale?

Jurist comments 1

Daniel Buzila
  • Student
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Conform codului de procedura penala, Articolul 66. Drepturile şi obligaţiile învinuitului, inculpatului
(21) Examinarea corporală, precum şi prelevarea mostrelor de eliminări ale corpului sau a altor mostre biologice de la învinuit, inculpat fără acordul acestuia se efectuează doar cu autorizarea judecătorului de instrucţie. Aceste acţiuni nu pot fi întreprinse în... mai detaliat locurile sau circumstanţele în care există riscul traumatizării învinuitului, inculpatului sau riscul violării drepturilor omului.

24 octombrie 2018