Uscarea rufelor la balcon

2 august 2018 193

Buna ziua. Nu stiu daca intrebarea isi are locul aici, dar poate ne ajuta cineva. Inchiriem oficiu la parterul unui bloc din Chisinau, iar vecinul/vecina de la etaj, zilnic isi pune la balcon lenjeria de pat pentru a se usca. Deci zilnic are la balcon lenjerie de pat. Ce ne deranjeaza este faptul ca este intinsa pe toata lungimea in jos, adica stau 2 metri de tesatura agatata in jos, si geamurile noastre sunt practic acoperite. La rugamintea de a muta franghiile in partea cealalta a blocului (are balcon si in curtea casei), am primit raspuns ca nu avem decat sa venim sa schimbam noi aceste fringhii.
Problema nu se opreste aici. La momentul instalarii conditionerului, ventilatorul este instalat chiar deasupra usii de intrare in oficiu, iar teava prin care se scurge lichidul din conditioner picura chiar in usa si pe trepte. Oare nu era normal ca sa fie instalat ca la toata lumea sau aceasta teava sa fie cumva montata ca sa nu picure in cap la lumea care trece pe aici? Va rog mult ajutati-ne sa gasim o iesire din aceasta situatie. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Studiați statul Asociației pentru a vedea dacă permite înșiratul rufelor la fereastră, mai mult ca atât chiar și în cazul când se permite acestea nu trebuie să depășească limita cât ține peretele lor în jos, adică în nici un caz nu are dreptul să vă astupe geamurile dvs, astfel... mai detaliat dacă aceștia nu reacționează la solciitările dvs faceși poze pentru a deține probe în acest sens iar ulterior depundeți o plângere la poliție.

referitor la condiționar puteți veni cu o soluție în întimpinare pentru a instala un prelungitor (furtun) de plastic aferent care să schimbe direcția de scurgere a condiționerului, or să prelungească scurgerea până la parter pe seama costului proprietarului condiționerului or dacă și în acest caz nu se remediază situația la fel atenționați poliția ulterior în isntanșa de jdeucată cereți despăgubiri pentru prejudiciul cauzat din cauza scurgerilor.

Totuși inițial încercați soluționarea problemelor prin intermediul Asociației deoarece sunt probleme de ordinul proprietății comune, orice intervenţie în proprietatea comună şi la faţada blocului (care, de asemenea, este considerată proprietate comună) se face cu aprobarea asociaţiei şi a locatarilor adiacenţi.

3 august 2018