Utilizarea SRL-ului altei persoane pentru a presta servicii

15 iunie 2018 85

Buna ziua. O prietena mi-a facut procura de reprezentare a intereselor SRL-lui in instante si institutii. Si imi permite sa folosesc SRL ei pentru a presta servicii, care sunt diverse de cele pe care le presteaza firma ei. Intrebarea este - daca as putea sa fac un brand al meu, o denumire de companie a mea, folosind SRL ul ei in documente si tranzactii? Deci vreau sa fac publiciate la serviciile mele cu un nume al meu personal de firma. Camera de Comert imi poate inregistra un asemenea nume, sau nu este necesar acest lucru? De pilda, sunt servicii care in publicitate au o denumire de firma, dar in acte figureaza o ala denumire de SRL, ceea ce vorbeste despre faptul ca un SRL este utilizat de o persoana terta penttru a presta servicii.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Vlad,
În asemenea situație vă recomand să vă înființați propriul SRL, întrucât tot ce faceți Dvs acționînd în bază de procură de fapt este făcut în numele și interesul unui SRL ce aparține amicului Dvs. și toate roadele de fapt le culege el.
În cazul apariției unor litigii ați putea avea... mai detaliat probleme referitor la dreptul asupra mărcii, și altor drepturi ce reies din aceasta.
Faptul că o societate comercială utilizează o anumită marcă fără să o înregistreze în modul cuvenit absolut deloc nu vorbește despre faptul că SRL-ul este utilizat de către o altă persoană, ci mai curând face dovada lipsei de cultură juridică, precum și de lipsa dorinței de a o asimila, a-și proteja drepturile pentru a evita în viitor careva litigii și a fi asigura din punct de vedere juridic.

http://www.agepi.md/

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=328048

15 iunie 2018
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua,
Pentru a evita confuziile și potențialele litigii vă sugerez să creați o persoană juridică proprie (spre exemplu un SRL, cu denumirea care o doriți), deoarece deși aveți dreptul să reprezentați la moment persoana juridică în cauză, acest fapt se poate schimba oricând.
Este adevărat că denumirea persoanei juridice(spre exemplu... mai detaliat SRL) ar putea fi diferit de logo-ul/marca(care identifică un serviciu anume) utilizată de companie. O astfel de practică nu este nicidecum interzisă, doar că este extreme de important să vă protejați marca respectivă (mai multe detalii găsiți aici http://www.agepi.md/ ).
Succese!

15 iunie 2018

Multumesc Igor si Marina

23 iulie 2023