Utilizarea telefoanelor mobile in scoala

13 februarie 2019 94

Buna ziua. Sunt clasa 12, am 18 ani. In liceu exista regulamentul prin care se interzice utilizarea telefoanelor mobile in timpul lectiei, despre tmpul de pauza nu este indicat nimic, ceea ce inseamna ca se permite, asa ne-au zis unii profesori. Directorul adjunct al liceului imi interzice sa tin in mana telefonul in timpul pauzei, chiar daca este stins si imi face observatii la fiecar pas la repaos daca ma vede cu telefonul pur si simplu ca il tin, nu sa ma folosesc. Dupa a 3 observatie, pot primi mustrare. Spuneti-mi cum are dreptul ea sa intervina in timpul pauzei si sa imi interzica, daca uneori la pauza eu folosesc telefonul pentru a cauta informatii pentru lectii. Spuneti-mi cum sa procedez si unde sa merg mai departe?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ana, bună!

Pentru început urmează să solicitați o copie a regulamentului care stabilește interdicțiile date, iar după asta reieșind din conținutul lui, pot fi identificate soluții.

14 februarie 2019