Uzucapiune imobiliara

30 iunie 2020 40

Buna ziua. Am o intrebare cu privire la dobandirea dreptului de proprietate asupra unui bun imobil prin uzucapiune imobiliara. Eu ma folosesc de subsolul blocului de locuit in decurs de 27 de ani. Locuiesc la etajul intai si subsolul e direct sub apartamentul meu. Comunicatii nu are. Este pus lacat si altcineva nu are acces. Ce pasi trebuie sa intreprind? Unde sa ma adresezi in primul rand? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Inna, bună ziua!

Acest spațiu nu poate fi „privatizat”, deoarece este parte a spațiului tehnic și toți ceilalți proprietarei de locuințe din asociație dețin o cotă parte din acest spațiu.

Succes.

2 iulie 2020