Uzucapiune imobiliara

1 iulie 2020 94

Buna ziua! Spuneti-mi, vă rog, la cât pot ajunge cheltuielile de judecată pentru a obține dreptul de proprietate asupra unui teren prin uzucapiune imobiliară?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Alina, bună ziua!

Cheltuielile de judecată sunt constituite din taxa de stat care, în speță va fi de 3% din valoarea bunului, dar nu mai puțin de 150 lei și nu mai mult de 25000 lei peentru persoana fizică.

De asemenea, există necesitatea colectării probelor care, fie dispuneți de ele fie este... mai detaliat necesar să le obțineți și acestea pot fi diferite.

În cazul în care angajați un avocat, trebuie să știți că fiecare avocat în parte își stabilește onorariile sale reieșind din complexitatea cauzei, lucru care se cere a fi efectuat și timpul necesar pentru aceasta.

Dvs sunteți în drept să vă adresați oricărui dintre avocați sau avocați stagiar cu dreptul de a practica în Republica Moldova.

Succes.

2 iulie 2020