Uzucapiunea Imobiliară

9 iunie 2018 436

Se poate de înaintat o acțiune în instanță pentu a dobândi dreptul la imobil dacă imobilul (apartamentul) este privatizat, dar proprietarii nu trăesc în apartament mai mult de 20 de ani, nu achită niciun ban pentru serviciile comunale, nu au achitat niciodată impozitul pe imobil, nu participă în niciun fel la păstrarea acestui imobil (reparații curente, etc.)? Mai mult ca atât, eu am achitat mai mult de 90% din datoriile istorice. Sunt acumulate toate facturile (din anii 2000 și mai departe), din 2010 achitările au fost efectuate prin intermediul plăților electronice bancare în care sunt numai rechizitele mele. Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Sergiu,
Întrucât invocați dobândirea dreptului de proprietate prin uzucapiune probabil ați observat care sunt toate condiții ce trebuie întrunite cumulativ pentru a fi aplicată situației date.
Odată ce Dvs singur susțineți că există un proprietar al bunului imobil, despre ce fel de uzucapiune poate fi vorba? Or, pentru a putea... mai detaliat dobândi dreptul de proprietate prin uzucapiune imobiliară este necesar ca bunul să nu aparțină cuiva, pe când în speță există un proprietar.
Faptul că dânsul nu s-a folosit de bunul său nu-l decade din dreptul de proprietate asupra bunului.
Fiecare proprietar este în drept să posede și folosească bunurile ce le aparțin după cum consideră necesar fără lezarea drepturilor a careva terți.

11 iunie 2018

Buna D-l Igor. Mi-a fost clară situația de la bun început. Am o întrebare. Cum aș putea restitui cheltuielile efectuate (și confirmate prin respectivele acte) de către mine pe parcursul utilizării aestui bun imobil? Vă mulțumesc anticipat. Cu rspect. Sergiu

11 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Teoretic ați putea solicita să vi se restituie valoarea îmbunătățirilor aduse, adică prețul materialelor și a manoperei sau valoarea cu care a crescut prețul bunului pe piață, în acest ultim caz va fi necesar de determinat valoarea de piață a bunului până la momentul aducerii îmbunătățirilor, precum și valoarea actuală... mai detaliat de piață a bunului.
Toate cheltuielile ce sunt invocate ca fiind suportate de către Dvs. urmează a fi probate cu probe precum bonuri de casă, facturi, contracte de executare a lucrărilor de reparație, etc.

11 iunie 2018

Vă mulțumes D-le Igor p/u un răspuns oportun și foarte clar.

12 iunie 2018