Va rog sa ma sfatuiti

20 februarie 2018 61

Buna ziua. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Am o fetita in varsta de 9 ani, in anul 2015 am divortat de tatal ei, deoarece si-a parasit domiciliul si s-a mutat cu alta femeie. Avem custodie comuna, domiciliul copilului este la mama, iar el plateste pensia in valoare de 500 lei. Locuiam in apartamentul parintilor lui, asa ca mi-a spus sa parasim apartamentul in trei zile. L-am rugat sa ne mai lase 2 luni pana mi se acorda creditul, dar s-a opus, deoarece a vrut sa inchirieze apartamentul. Astfel am fost nevoita sa locuiesc in chirie pana-n luna decembrie (2 luni ) cand mi s-a aprobat creditul. Pensia nu o plateste intotdeauna, iar cand copilul mergea in vacanta la el, imi retragea din bani. Tot ce stabileste vorbeste doar cu copilul, eu sunt pusa in fata faptului implinit, spunadu-mi ca nu hotarasc eu si nu tine cont de mine. In momentul de fata a ramas fara job si doreste sa se mute in Iasi sa deschida un restaurant, el avand momentan domiciliul in Bucuresti in apartamentul parintilor pe care l-a vandut in urma cu o luna. Mi-a spus ca de luna aceasta nu imi va mai plati decat jumatate din pensie, ca pot sa il dau in judecata si in acelasi timp manipuleaza copilul, spunandu-i ca atunci cand va implini 12 ani, ma va da in judecata sa obtina el custodia si sa il dea pe copil in Iasi la scoala. Ii vorbeste de scoala particulara, de masina cand va avea 18 ani, de libertate, ca va face ce va dori, ii spune ca sunt o mama rea etc. Probabil mentioneaza varsta de 12 ani, crezand ca pana atunci se va ridica financiar. Intrebarea mea este in cazul in care ma va da in judecata, eu avand casa, job, fetita urmeaza cursuri de engleza, avem toate conditiile, cu copilul ma inteleg foarte bine, locuim singure, ma ajuta mama mea in timp ce eu sunt la munca, el poate sa castige domiciliul la el? Stiu ca va fi audiat si copilul la varsta de 12 ani, in cazul in care el zice ca vrea sa stea si cu el ce se intampla? Fetita mea nu indrazneste sa il contrazica, ii aproba orice zice pentru ca el stie sa o manipuleze. Eu nu doresc sa il dau in judecata pentru ca nu este la zi cu pensia, imi doresc doar, in cazul in care ma va da in judecata sa fie proba ca nu si-a indeplinit contributia de tata stabilita la notariat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa fac. Daca atunci va trebui sa apelez la un avocat, cat ar fi costul pentru o astfel de judecata.
Multumesc foarte mult! Numai bine! O zi buna!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Vă rog să specificați dacă plata pensiei de întreținere a fost stabilită în baza unui contract autentificat notarial sau în baza unei hotărâri judecătorești?
În care țară locuiți la moment? Unde ați divorțat în R. Moldova sau România?

20 februarie 2018