Va trebui sa achit taxe vamale pentru produsele pe care le-am comandat online de peste hotare?

28 septembrie 2023 3

Buna ziua. Am plasat o comanda de produse personale, ca persoana fizica, de pe un magazin online international. Va fi nevoie sa achit taxe vamale? Sau este o limita pentru care nu se achita nimic?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Depinde de valoarea produselor. Dacă acestea costă până la 150 de euro atunci nu trebuie să achitați nimic, dacă depășește această sumă va trebui să achitați.
Codul vamal prevede:

Articolul 219. Obiectul scutirii
Se scutesc de taxă vamală, cu excepția bunurilor prevăzute la art. 220, loturile de marfă care sunt expediate direct... mai detaliat dintr-o țară străină unui destinatar în Republica Moldova și conțin bunuri a căror valoare intrinsecă nu depășește 150 de euro/lot marfă.

29 septembrie 2023