Va trebui sa prezint la Cadastru hotărârea judecatorească?

25 iulie 2023 3

Bună ziua. Am ratat termenul de intrare în moștenire și am confirmat intrarea în moștenire prin instanță. Acum vreau să iau un certificat de moștenitor de la notar. Întrebarea mea este: când înregistrez apartamentul la Cadastru pe numele meu, va trebui să prezint la Cadastru hotărârea judecatorească sau la Cadastru se cere doar certificatul de moștenitor de la notar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Este suficient certificatul de moștenitor, însă, în practică, pentru a evita oricare situație incertă, ar fi bine să luați cu Dvs și hotărârea.

Legea nr. 1543 din 25-02-1998 cadastrului bunurilor imobile:
(1) Înregistrarea dreptului asupra bunului imobil se face în temeiul următoarelor documente:
c) certificatele de moștenitor;
d) hotărîrile instanţei de judecată;

26 iulie 2023