Vacanță cu tatăl peste hotare

20 iunie 2023 47

Bună ziua! Suntem divorțați, iar cei 2 copii minori (5 și 8 ani) au domiciliul la mine (adică mama). Tatăl îi cere pentru 2 săptămâni ca să plece cu ei la bunica, adică mama lui, în Spania. Bunica mă amenință că mă denunță pentru că nu dau acordul. Eu nu am nimic împotrivă ca să se vadă, însă copiii sunt încă mici și îmi fac griji. Mă poate denunța și să ia copiii în vacanță fără acordul meu?
Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu riscaţi nimic pentru că nu daţi acordul la ieşirea copiilor din ţară dacă nu există vre-un grafic stabilit de autoritatea tutelară sau instanţa de judecată care ar prevedea că fostul soţ are dreptul la o întrevedere de 2 săptămîni cu copiii.

20 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Irina,
Potrivit art. 52 alin. (1) din Codul Familiei, copilul are dreptul să comunice cu ambii părinți, cu buneii, frații, surorile și cu celelalte rude. Desfacerea căsătoriei părințiilor, nulitatea ei sau traiul separat al acestora nu afectează drepturile copilului. În cazul când părinții au domiciliul separat, copilul... mai detaliat are dreptul să comunice cu fiecare dintre ei.
Pentru a evita careva riscuri vă recomand ca la întocmirea declarației notariale să scrieți țara de destinație și perioada pentru care oferiți acordul.
Succes !

21 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Colega corect v-a informat despre dreptul copilului de a comunica cu părinții și rudele, dar aceasta nu presupune în mod obligator că pentru a comunica cu buneii copilul trebuie să plece în Spania.
Decizia într-un final vă aparține, dumneavoastră decideți ce e mai bine pentru copii.

Codul contravențional prevede răspundere pentru împiedicare... mai detaliat părintelui să ia parte la educație, nu și pentru nepermiterea plecării peste hotare.
Articolul 64. Împiedicarea exercitării dreptului de a comunica cu copilul şi de a-l educa

(1) Împiedicarea neîntemeiată a unuia dintre părinţi (a ambilor părinţi) să ia parte la educarea copilului

se sancţionează cu amendă de la 15 la 30 de unităţi convenţionale.

(2) Încălcarea de către părinţi/reprezentanţi legali, bunici, fraţi sau surori ale copilului a deciziei autorităţii tutelare privind stabilirea modului de realizare a dreptului de comunicare cu copilul

se sancţionează cu amendă de la 6 la 12 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 12 la 24 de ore.

21 iunie 2023