Vacanta in Italia cu copil minor

26 iunie 2017 44

Buna, e posibil plecarea in Italia la rude pe termen de 3 luni cu copil de 1 anisor fara declaratie? Suntem certati cu sotul, de o luna locuim aparte insa nu suntem divortati. Mentionez ca sotul nu vrea sa semneze actul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Cristina, atita timp cât copil e însoțit de unul din părinți pentru o plecare de scurtă durată (3 luni) nu ai nevoie de acordult lui.
Informația o găsești oficial expusă și aici. ( http://www.mfa.gov.md/calatorii-copii-minori/ )
Vacanță plăcută.

26 iunie 2017