Vacanta in Spania

19 martie 2019 117

Buna ziua. Sunt divorțată de anul trecut, eu locuiesc în Spania. Am o fetiță minora care în mai face 16 ani, este în custodia tatălui în Romania. Vreau sa o aduc in vacanta de vara la mine in Spania. Va rog să îmi spuneți de ce acte am nevoie pentru a trece la frontiera. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Mariana,

Pentru început as avea câteva întrebări de concretizare pentru a va putea oferi un răspuns corect la întrebările dvs.

1. Fiica este cetățean al Republicii Moldova?
2. Procesul de divorț și determinare a părintelui care are custodia asupra copilului a avut loc în Republica Moldova potrivit legilor Republicii Moldova... mai detaliat sau în România?

19 martie 2019