Vaccinare Covid-19

19 iulie 2021 36

Bună ziua! Cadrele didactice din unele raioane nu pot trece controlul medical pentru a putea activa în educație în anul școlar 2020-2021 din cauza că nu sunt vaccinate sau refuză vaccinarea contra Covid -19, iar managerii instituțiilor la indicația Direcției Generale Educație pun presiune asupra angajaților să se vaccineze, în caz contrar li se va întrerupe contractul individual de muncă. Întrebarea este dacă aceste acțiuni sunt legale și ce ar trenui să întrprindă profesorii!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Ion, dă să ne uităm ce spune contractul de muncă, e prevăzut așa ceva în contract, dacă nu, ai dreptul să te refuzi de vacinare, dar eu îți propun să n-o faci, e risc, ai acces la mai mulți copii, unde e garantea că cineva n-o să îmble... mai detaliat cu zaraza prin clasă șaoală. E mai bine să vă vaccinați, nu riscați cu nimica, nu este rost să mergiți la niște principii proaste.

20 iulie 2021