Valabilitatea in Romania a procurii emise in Republica Moldova

18 iulie 2016 1309

Buna ziua. Sunt cetatean al RM si al Romaniei. Vreau sa plec cu copii in Italia din Bucuresti in baza actelor romanesti. Va fi valabila in Romania procura tatalui, intocmita pe teritoriul RM (de notar moldovean) pentru iesirea cu copii din Romania? Multumesc anticipat !

Jurist comments 3

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara, Aurica.

Conform art. 22 din Tratatul ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA ŞI ROMÂNIA PRIVIND ASISTENŢA JURIDICĂ ÎN MATERIE CIVILĂ ŞI PENALĂ din 06.07.1996:
1. Actele care emană de la autorităţile competente sau de la alte instituţii ale uneia dintre Părţile Contractante, precum şi actele sub semnătură privată, cărora acestea le dau dată... mai detaliat certă şi le atestă autenticitatea semnăturii, sunt valabile pe teritoriul celeilalte Părţi Contractante fără vreo altă legalizare. Această dispoziţie se aplică şi cu privire la extrasele şi copiile de pe aceste acte.

2. Actele menţionate la paragraful 1 au, pe teritoriul celeilalte Părţi Contractante, aceeaşi forţă probantă ca şi actele de acelaşi fel ale acestei din urmă Părţi Contractante.

Prin urmare, în virtutea Tratatului menționat mai sus, procura întocmită în Republica Moldova va fi valabilă și în România.

Sper ca v-am fost de folos.

18 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună,
Dacă doriți să plecați în Italia, procura va trebui să aibă efecte și în această țară, atunci când vă veți intoarce.
Pentru a produce efecte pe teritoriul Italiei, procura necesită a fi autentificata notarial si aplicată apostila. Totodată, procura urmează să fie tradusă în limba italiană.
Toate aceste cerințe... mai detaliat se impun din considerente de minimizare a riscurilor pentru a vă bucura de o vacanță fără griji.
Eventual,este indicat să vă adresați nemijlocit la oficiul consular din Italia (al României sau al Moldovei)
***Pe teritoriul României procurile întocmite în Republica Moldova sunt valabile fără apostila și fără altă supra-legalizare.
Cele bune!

18 iulie 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Suplimentar la cele scrise mai sus. In Moldova exista 2 proceduri pentru declaratii - autentificare şi legalizarea semnaturii. Pentru a intruni cerintele declaratiei prin care comunicati acordul la plecarea copilului minor -cetatean roman, este necesar ca declaratia sa fie autentificată.

20 iulie 2016