Vanzare apartament

21 aprilie 2020 112

Buna ziua. Vrem sa vindem un apartament, dar ni s-a spus ca in martie 2021 va trebui sa platim impozitul pe venit din vanzare. Ce procent din pretul incasat vom achita? Apartamentul a fost procurat in anul 2011.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Oxana,

În urma tranzacției, vânzătorul trebuie să achite impozitul pe venitul impozabil sau creșterea de capital.

Venitul impozabil sau creşterea de capital reprezintă diferenţa dintre suma cu care este vândut imobilul şi baza valorică a acestuia (ceea ce s-a cheltuit pentru procurarea proprietății).

Formula Venitului Impozabil:
Prețul de vânzare a imobilului -... mai detaliat prețul de procurare anterioară = Venitul Impozabil (Creșterea de capital)

Formula Impozitului pe Venit pentru imobilele vândute în 2020:
Venitul Impozabil /2 x 12% = Impozitul pe venit

În conformitate cu art.5 p.46) din Codul Fiscal al Republicii Moldova, persoanele fizice sunt scutite de a achita impozit pe locuința principală, care îndeplinește ambele condiții:

este deținută de contribuabil timp de cel puțin 3 ani;
reprezintă locul de reședință / ședere al contribuabilului în ultimii trei ani înainte de înstrăinarea imobilului.
Dacă imobilul înstrăinat este obținut prin contract de donație de la rudele de gradul I și acesta reprezintă locuința de bază, confirmată prin înregistrarea vizei de reședință, atunci vânzătorul este scutit de achitarea impozitului pe venit.

22 aprilie 2020