Vanzare apartament fara sot

24 decembrie 2019 117

Buna! Vreau sa cumpar un apartament. Doamna care il vinde este divortata de 10 ani, sotul ei este cu dosar penal si fugit din tara. El nu figureaza in actele pe apartament. Mai mult, toti anii acestea nu a achitat pensie alimentara pentru copiii. O sa poata doamna insa sa-l vanda? Mersi.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

Sigur că va putea vinde.

24 decembrie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
O clipă, poate fi mai complicat decât pare,
Urmează să identificați dacă la momentul procurării sau privatizării apartamentului, vinzatorii erau sau nu căsătoriți.
Daca e privatizare, urmează de ridicat un certificat privind participanții la privatizare, daca e vînzare, de verificat daca cei doi erau sau nu căsătoriți in acel moment.
Faza e... mai detaliat următoarea, posibil că vinzatorii erau căsătoriți, însă la întocmirea contractului de vînzare a participat doar 1 soț, anume soția ce acum vinde.
La cadastru a fost înregistrat bunul doar după această, dacă nu a fost declarat soțul, actualmente, urmează să verificați ipoteza, or, contrar, notarul va refuza efectuarea tranzacției in lipsa acordului soțului.
Lipsa acordului poate fi substituită doar prin hotărîre a instanței de judecată.
Notarul nu interesează că persoana nu este în țară sau că nu plătește pensie alimentară, ci doar cînd și cum a fost dobîndit bunul.

24 decembrie 2019