Vanzare-cumparare

27 februarie 2018 100

Buna ziua. Am o camera in camin si as dori s-o vand cu achitarea in rate. Cumparatorul imi achita mai putin de jumatate din pret, iar restul il achita in rate. Dar cu o conditie: ei doresc sa le facem contract de vanzare-cumparare, iar in contract sa scriem suma imobilului, nu suma pe care trebuie sa ne-o dea.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Aliona,
În nici un caz să nu faceți o asemenea greșeală.
În cazul în care prețul bunului indicat în contract nu corespunde prețului real la care se vinde bunul contractul este nul, întrucât prețul este o clauză esențială din contract.
Pentru a evita pentru viitor careva riscuri, vă recomand... mai detaliat să respectați prevederile legale la acest capitol. Astfel, indicați în contract prețul real la care vindeți bunul.
Referitor, la achitarea în rate să acest lucru ar trebuie să-l prevedeți în contractul ce o să-l încheiați la notar.
Pentru a vă asigura că Cumpărătorul va achita prețul integral și în termenele prevăzute de contract încheiați și un Contract de ipotecă (acesta va servi drept o garanție).

27 februarie 2018
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna Aliona
Suplimentar celor spuse de coleg, pot sa Va zic o recomandare practica suplimentara:
1. puteti intocmi un contract de vinzare-cumparare cu achitarea in rate in termenii si conditiile stabilite exact de catre dvs
2. obligator indicati pretul real negociat, suplimentar sa fie clauza cu referire la modalitatea de plata, penalitati, de... mai detaliat la caz la caz....formula executorie
3. apara ? cu referire la diferenta de pretul real negociat si pretul evaluat de catre ASP /cadastru/....cyu referire la impozitare...
4. tre sa mergeti la un notar care are experienta la asemenea tranzactii.

succese

28 februarie 2018