Vanzare-cumparare automobil in baza de procura

28 aprilie 2017 182

Mi-am vandut automobilul personal cu actele pe numele meu in baza de procura generala cu termen maxim. M-am razgandit din motivele x,y etc. si vreau ca cumparatorul sa-mi returneze automobilul si eu sa-i intorc banii. Am dreptul sa cer asta? Daca da, in caz ca cumparatorul nu este deacord ca sa-mi returneze automobilul, cum as putea sa-l oblig sa faca asta? De la data intocmirii procurii si pana la ziua in care am anuntat vanzatorul de intentia mea au trecut 2 zile (in caz ca asta conteaza). Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Răspunsul scurt: nu puteţi, fiindcă contractul e obligatoriu şi legea nu vă dă voie să-l desfaceţi la propria discreţie.
Răspunsul lung: vânzarea automobilelor însoţită de eliberarea procurii este o practică defectuoasă. Şi asta fiindcă cumpărătorul o să aibă probleme după ce expiră procura, dacă el nu va înregistra pe numele... mai detaliat lui automobilul la CRIS Registru.
Este drept că legea vă dă voie să revocaţi oricând procura, astfel încât cumpărătorul nu mai poate acţiona din numele dvs la CRIS Registru. Însă, chiar aşa, în realitate aveţi un contract de vânzare-cumpărare şi garantaţi că cumpărătorul dobândeşte dreptul de proprietate asupra automobilului.
Cel mai bine este să vă înţelegeţi privind desfacerea contractului şi să semnaţi împreună un act scris ce confirmă această intenţie şi că nu aveţi pretenţii reciproce.

29 aprilie 2017