Vânzare-cumpărare imobil

10 august 2023 3

Bunăziua. Sunt cumpărător, iar vânzătorul imobilului nu dorește să indice în contract prețul real asupra căruia am convenit, pentru a plăti mai puține impozite. În această situație, pentru a nu mă expune unor riscuri, dacă întocmim la notar un antecontract cu diferența de sumă, vânzătorul achită impozitul pe venit doar din suma indicată în contract sau și din cea din antecontract?
Explic mai jos în cifre:
Dacă prețul convenit al imobilului este de 15.000€, în contract se indică doar 10.000€, iar în antecontract cea rămasă - de 5.000€. Impozitul datorat de vânzător din ce sumă se va calcula? Și care ar fi o soluție optimă pentru ambele părți?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Impozitul va fi calculat din preţul care va fi indicat în contract, iar suma achită în baza antecontractului va fi considerată avans pentru contractul de vînzare-cumpărare.

11 august 2023