Vânzare-cumparare sau donație

28 iunie 2021 182

Bună ziua! Urmează să cumpărăm un apartament, suntem căsătoriți și avem 2 copii. Sotul insistă să obținem proprietatea asupra apartamentului prin donație, ca să nu plătim multe impozite și taxe notariale. În așa caz, eu ca soție voi avea vreun drept asupra acestui apartament? Multumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Taxele notariale sunt aceleași în ambele cazuri.
Dacă donația va fi efectuată în folosul soțului, Dvs. nu veți deține nici un drept asupra bunului și respectiv acest bun nu va putea fi partajat eventual în caz de divorț.
Sfatul meu este să insistați pe vînzare-cumpărare!

29 iunie 2021