Vânzare imobil

1 aprilie 2020 39

Bună ziua. Mama mea mi-a donat un apartament din Republica Moldova când eu aveam 6 ani. În contract este precizat doar numele meu. Aș putea să vând acest apartament în baza actelor românești (certificat de naștere și pașaport)? Menționez că am dublă cetățenie, dar actele moldovenești îmi sunt expirate de mult timp și urmează să renunț de tot la cetățenie, dar mai întâi aș vrea să vând apartamentul respectiv.
Între timp, am născut și dacă aș vrea să îmi reînnoiesc actele moldovenești, mi s-a cerut de la ambasadă să fac mai întâi certificat de naștere copilului și abia după aceea să depun pentru buletin, inițial pașaport. Asta înseamnă foarte multe drumuri și bani irosiți ca peste un an, 2 să renunț și la cetățenia copilului și a mea, care iar costă alți bani.
Sper că am reușit să mă exprim și să explic situația. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Sunteti inregistrata ca proprietar al bunului in Registrul bunurilor imobile?
Doar in asa caz ati putea vinde.
In principiu, tine de sarcina notarului de a verifica identitatea Dvs.
Astfel, notarului ar trebui sa ii fie suficient si actul de identitate MD expirat - pentru a determina ca Dvs sunteti... mai detaliat persoana care e inscrisa in Registru ca proprietar (dupa IDNP MD),
iar la vanzarea propriu-zisa, o sa va identifice in baza actelor valabile RO, pe care le va indica in contract la rubrica “Vinzator”.
***
Alta solutie ar fi ca sa faceti o procura (imputernices pe X, identificat prin***, sa vinda apartamentul Y).
Doar ca si in acest caz, notarul din RO va trebui convins sa accepte actul din MD expirat, unde va vedea IDNP-ul Dvs, pe care il va contrapune cu IDNP din extrasul din Registrul bunurilor imobile.
***
Eventual, vanzarea (personal, fara procura), ar putea avea loc si in fata unui notar din RO. Dar e putin probabil sa accepte notarul sau cumparatorul asta.
***
Deci, fara a elibera o procura, va trebui sa fiti prezenta in MD la incheierea contractului.

2 aprilie 2020