Vânzare încheiată acum 10 ani, dar neînregistrată

5 octombrie 2019 78

Părinții mei au cumpărat un teren acum 10 ani, dar nu au trecut pe la notar ca să întocmească contractul de vânzare cumpărare. Vara aceasta am tot incercat să facem acest contract, dar notarii din țară nu aveau dreptul să întocmească contractul. Precizez că domnul de la care bunul a fost cumpărat era căsătorit și trebuiau ambii parteneri să participe la această vânzare. Astăzi soția domnului respectiv a decedat. Ce putem face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Trebuie să vorbiți cu soțul(vânzător) să aflați dacă au copii, să perfecteze cât mai rapid actele la notar și să înregistreze certificatul de moștenitor la Agenția Servicii Publice după care, mergeți din nou la notar.

5 octombrie 2019