Vanzare mostenire?

8 aprilie 2019 109

Buna ziua. Se poate vinde o cota parte dintr-o mostenire? Suntem 3 frati si sora mea vrea sa isi vanda partea din mostenire. Apartamentul conform succesiunii este impartit in felul urmator: tata are 75 %, iar noi fratii 25%. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Rodica,

În cazul în care defunctul a decedat până la data de 28.02.2019 inclusiv vânzarea cotei părți din masa succesorală este imposibilă, iar succesorii trebuie mai întâi sa accepte coalta parte ce li se cuvine și sa înregistreze dreptul sau în registrul de publicitate respectiv.
In cazul în care defunctul... mai detaliat a decedat de la 01.03.2019 încoace, moștenitorul poate vine cota sa parte din masa succesorală cu condiția respectării dreptului de preempțiune a celorlalți succesori. Pentru aceasta este necesar să vă adresați la notar.

9 aprilie 2019