Vanzare online

22 august 2019 35

Ca sa vinzi online niste bunuri, e obligatoriu sa infiintezi o companie ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Răspunsul la întrebările Dvs. îl găsiți mai jos, inclusiv în actele normative ale căror link-ul le-am indicat.
Codul civil:
Articolul 34. Activitatea de întreprinzător și profesională a persoanei fizice
(1) Persoana fizică are dreptul să practice activitate de întreprinzător din nume și pe cont propriu din momentul înregistrării... mai detaliat de stat în calitate de întreprinzător individual sau în alt mod prevăzut de lege.
(2) Persoana fizică are dreptul să practice activitate profesională din nume și pe cont propriu din momentul întrunirii condițiilor stabilite de lege pentru aceasta.
(3) Persoana care practică activitate de întreprinzător sau profesională fără a întruni condițiile stabilite de lege pentru aceasta nu poate invoca lipsa calității de profesionist.
(4) Asupra activității de întreprinzător desfășurate fără constituirea de persoană juridică se aplică regulile care reglementează activitatea persoanelor juridice cu scop lucrativ dacă din lege sau din esența raporturilor juridice nu rezultă altfel.
Articolul 35. Răspunderea patrimonială a persoanei fizice
Persoana fizică răspunde pentru obligaţiile sale cu tot patrimoniul său, cu excepţia bunurilor care, conform legii, nu pot fi urmărite.

CODUL CIVIL AL REPUBLICII MOLDOVA
http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ro

LEGE Nr. 284 din 22.07.2004 privind comerţul electronic
http://lex.justice.md/md/313078/

Succes.

23 august 2019