Vanzarea apartamentului in care sunt 3 coproprietari (3 frati)

26 septembrie 2021 48

Buna ziua. Suntem 3 frati coproprietari ai unui apartament. Unul din noi vrea sa-si vanda cota lui parte, dar doi sunt impotriva (inclusiv eu). Cum poate unul din frati sa vanda partea lui? Are nevoie de acordul celorlalti 2 coproprietari?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Vasile, fratele care dorește să vîndă partea lui, e obligat să vă propună de o dată vouă partea lui. Voi nu sunteți în drept să inteziceți vînzarea partea lui.

28 septembrie 2021