Vanzarea apartamentului in Moldova, in situatia cand ma aflu peste hotare

20 iulie 2020 45

Buna ziua. Ma aflu in Turcia si vreau sa vand apartamentul din Moldova. Vreau sa o fac procura pentru vanzarea apartamentului pe numele surorii mele. Unde trebuie sa fac aceasta procura? La consulatul Moldovei in Turcia sau la notar? Si trebuie sa achit impozit?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Tamara!

Procura poate fi autentificata fie la Consulatul/Ambasada Republicii Moldova din Turcia, fie de un notar local și ulterior, tradusă in română, cu legalizare notarială și apostilă atât pentru originalul procuri, cât și pentru traducerea legalizată.

Succes.

20 iulie 2020