Vanzarea automobilului

29 martie 2018 43

In 2017 am cumparat un automobil, pentru care am achitat cateva mii de euro. La perfectarea contractului la "Registru", vanzatorul a insistat sa indicam cateva mii de lei. Acum vreau sa instrainez acest automobil, la un pret inferior celui achitat de mine in 2017, dar nu cel declarat in contractul de vanzare-cumparare. Care sunt optiunile pe care le am, fara sa risc sa fiu amendat daca declar suma mai mica dect cea reala si sa nu fiu impozitat din "venitul" pe care nu l-am avut de fapt? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-le Ion,
O asemenea soluție precum doriți Dvs nu sunt sigur dacă există.
Valoarea bunului indicată în contract trebuie sa fie cea reala(de piață), în caz contrar contractul este nu-l de drept din momentul semnării.
Aceasta deoarece prețul bunului este o clauză esențială a contractului.
Vă recomand să indicați prețul real, or... mai detaliat riscați mult mai mult prin indicarea unui preț fictiv.

29 martie 2018