Vanzarea bunului imobil

15 februarie 2024 3

Buna ziua. Bunul imobil a fost procurat din banii parintilor in timpul casatoriei. Detin 1.0 cota-parte conform informatiei de la cadastru. Acum, dupa divort, mai am nevoie de acordul fostului sot pentru vanzarea acelui bun imobil? P.S. Menționez ca sunt deja recasatorita.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Angela,

In cazul in care bunul a foat cumparat in timpul casatoriei, in lipsa unui contract matrimonial care stabileste regimul bunurilor dobândite in casatorie, se prezumă ca bunul este proprietatea comună in devalmasie.

In cazul in care bunul imobil a foat cumparat in casatorie din minloace banesti primite drept donație... mai detaliat de la parintii Dvs este necesar sa incheiati un contract de partaj cu fostul soț.

In contractul de partaj este necesar sa fie menționat ca fostul soț declara ca desi bunul a fost cumparat in timpul casatoriei, a fost achitat cu mijloace bănești primite ca donatie de dvs de la parintii dvs si reprezintă proprietatea dvs personală, iar fostul sot nu are nici o pretenție in legatura cu acest bun.

Contractul de partaj se încheie la notar si ulterior se inregistreaza la Agenția Servicii Publice.

Acest contract serveste drept temei al dreptului de proprietate asupra bunului si nimeni eventual nu va putea rodica intrebari cu provire la acordul fostului sot chiar daca acesta nu a avut un aport financiar.

Cu respect,
Igor Brinișter

15 februarie 2024