Vânzarea bunului imobil după divorț

3 iunie 2022 153

Bună ziua. Am fost căsătorit timp de 12 ani, dar acum 2 luni am divorțat. Avem un apartament cumpărat împreună. Pot sa vând apartamentul fără acordul fostei soții? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Oleg.

Dacă ați cumpărat apartamentul în timpul căsătoriei aveți nevoie de acordul soției pentru a vinde apartamentul. În caz contrar urmează să vă vindeți cota-parte soției sau să solicitați vinderea apartmaentului la licitație - în calitate de metodă de partaj.

4 iunie 2022