Vânzarea bunurilor sechestrate

8 iunie 2018 115

Articolul 125 din Codul cu privire la executare: "Bunurile sechestrate se vând, de regulă,  la licitaţie  sau prin organizaţii comerciale specializate, în bază de contract de comision." Cunoașteți care organizații comerciale se ocupă cu vânzarea bunurilor sechestrate ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Gabriel,
Acestea ar fi magazinele de consignație.
Dacă scrieți în Google "magazine de consignație Chișinău", rezultatele căutării vă vor arăta că sunt asemenea magazine.
De asemenea, verificați anunțurile din Monitorului Oficial, întrucât acolo găsiți anunțuri despre organizarea licitațiilor de către executorii judecătorești.

9 iunie 2018