Vânzarea casei în baza unui ”Certificat de calitate de moștenitor”?

19 august 2020 166

Buna ziua. Noi vrem sa cumparam o casa. Azi vanzatorii au venit cu un document și au zis ca sunt gata actele. Documentul se numește “Certificat de calitate de moștenitor”. Nu am mai auzit de așa ceva - sa cumpăr ceva pe baza de așa act, mi se pare ciudat și vreau sa verific. Puteți, va rog, sa ma lămuriri ce prezintă acest act și dacă e posibil sa fie actul final? Și dacă nu mai exista și alte persoane care au vreo cotă parte în această avere (casă). Mulțumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu va merge, certificatul de calitate de mostenitor nu este un act final ce ofera dreptul de a înregistra dreptul de proprietate a unui mostenitor.
Acest certificat este unul premergator, un fel de imputernicire(o recunoaștere a unui potențial drept), doar certificatul de mostenitor este unul definitiv.

La caz, un temeiul certificatului de... mai detaliat calitate de mostenitor, persoanele nu vor avea posibilitatea de a instraina bunul, nici un notar nu va efectua o tranzacție.
Totodată, dupa cum ati menționat, pot exista si alti mostenitori.

21 august 2020

Multumesc mult

21 august 2020