Vanzarea cotei parti de 1/2 din casa

22 noiembrie 2021 70

Buna ziua. Care este procedura pentru a vinde 1/2 cota parte din casa, daca celalalt coproprietar nu vrea sa-si dea acordul pentru vanzare, dar nicis-o cumpere nu vrea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru inceput, daca este acordul celuilalt coproprietar, puteți vinde cota către oricine, sau utiliza procedura de preempțiune cu oferirea posibilității de răscumpărare celuilalt coproprietar, daca acesta nu reacționează, vindeți unui terț care dorește să procure.
Daca nu e posibil de obținut o soluție, atunci prin instanța de judecată solicitați vinzarea la... mai detaliat licitație a apartamentului cu imparțirea sumei sau atribuirea intreg apartamentului catre unul dintre coproprietari contra unei sume de bani.

23 noiembrie 2021