Vânzarea cotei-părți dintr-un apartament

23 iulie 2024 0

Bună ziua. Sunt proprietar al cotei-parti de 1/2 dintr-un apartament, în care locuiesc. Celalalt coproprietar al cotei-parti de 1/2 a decedat și cota sa a trecut la 2 moștenitori. Cât celălalt coproprietar era în viață, am făcut reparație în apartamentul vizat și am ajuns la un acord cu coproprietarul că voi cumpăra cota lui parte. Am și înregistrări video/audio cu acceptul său în acest sens. Acum, după preluarea moștenirii, unul din moștenitori îmi cedează partea lui contra unei sume rezonabile, dar celălalt moștenitor cere o sumă foarte mare pentru partea sa, care constituie aproximativ 18 mp, în care oricum nu poți locui separat. Cum procedez dacă moștenitorul nu locuiește în țară, dar cere o sumă foarte mare? Poate acel moștenitor vinde cota sa parte altei persoane fără acceptul meu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

.....dreptul de preempțiune....dacă vrea să vândă, atunci notarul vă va anunța pe dvs că puteți cumpăra la același preț.......dacă nu vrea să vă vândă cota-parte, atunci puteți să discutați cu el ca să se efectueze o evaluare a apartamentului de un evaluator.....dacă refuză cu rea-credință.....în final aveți dreptul să inițiați... mai detaliat un proces civil privind încetarea proprietății comune prin transmiterea întregului bun în proprietatea dvs cu achitarea pârâtului a valorii cotei-părți ale sale din apartament, evident fiind făcută evaluarea prețului de piață a apartamentului și suma care trebuie să o achitați va fi determinată de instanța de judecată pe baza raportului de expertiză...........dar mai bine toate acestea le faceți în mod extrajudiciar.....dacă persoana ceea nu poate determina corect prețul de piață al apartamentului, atunci apelați la un expert/evaluator........tel.069615655

23 iulie 2024