Vânzarea cotelor de pământ arabil moștenite

24 septembrie 2023 3

Salut! Când erau în viață, bunicii au împărțit (prin testament) cotele lor de pământ arabil (2 la numar) celor 4 copii ai lor în modul urmator: fiecărui copil i-au revenit 25 de ari din cota bunicăi și 25 de ari din cota bunicului. Din toți frații, numai tatăl meu a făcut actele de moștenire pe cotele sale părți, iar ceilalți frați nu au acte nici până în ziua de azi. Acum tatăl meu vrea sa vândă acele cote-părți de teren (25 plus 25 de ari), dar nu poate pentru că ceilalți frați nu vor să-și dea acordul. Care este soluția pentru ca tata să poată vinde terenurile menționate care îi aparțin?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua, din cele indicate de dvs. ceilalti mostenitori nu si-au legalizat drepturile, respectiv la moment proprietari ai terenurilor pentru partea nelegalizata sunt defunctii.
Acum sa vindeti terenurile nu va fi posibil. Ca sa cautati alternativa cu tot setul de acte va adresati unui avocat. În caz de necesitate... mai detaliat va pot ajuta.

25 septembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

dacă cotele-părți ce aparțin tatălui sunt determinate, de ce nu le-ar putea vinde, chiar și fără acordul celorlalți? în testament este indicat 1/4 cotă-parte sau 25 ari așa cum scrieți dvs????? ... mai detaliat dacă ceilalți coproprietari nu doresc să procure cotele-părți ale tatălui dvs, atunci tatăl dvs e liber să le vândă altcuiva.....

25 septembrie 2023

Da Domnul Sergiu în testament e indicat 1/4 cotă parte . Ce trebuie sa întreprind eu acuma? Sa ma deplasez la fiecare sa le propun sa cumpere și dacă nu să-mi dea careva semnături sau care este procedura legală?

1 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

Articolul 552. Dreptul de preemţiune

(1) În cazul vînzării unei cote-părți din bunurile proprietate comună pe cote-părți, cu excepția vînzării la licitație, ceilalți coproprietari au un drept de preemțiune în privința cotei-părți care se vinde. Dispozițiile art. 1143-1150 rămîn aplicabile.

citiți atent art.1143-1150............

1 octombrie 2023