Vânzarea-cumpărarea terenului arendat de a treia persoană

6 iunie 2019 81

Am întocmit contract de arendă a terenului agricol pe 25 ani pentru sădirea pomilor de măr și am plantat copacii. Acum proprietarul vrea să vândă terenul altei persoane. Are el dreptul sa facă așa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
totul depinde de contractul de arendă, ce urmează a fi studiat. Contractul este înregistrat la cadastru?
În cazul vînzării de bun cu o asemenea grevare(arendă) urmează a fi notificat potențialul cumpărător despre obligația de a menține obligațiile asumate de primul, astfel, urmînd să se comporte în raport cu... mai detaliat dumneavoastră reieșind din contractul de locațiune deja existent.

poate doriți să răscumpărați dumneavoastră bunul
Articolul 1143. Dreptul de preemțiune
(1) Dacă proprietarul unui bun (persoană obligată) a acordat un drept de preemțiune prin contract sau este obligat prin lege să respecte un drept de preemțiune al unei alte persoane (titular al dreptului de preemțiune) și dorește să vîndă sau a vîndut acel bun unui terț, titularul dreptului de preemțiune este îndreptățit să cumpere cu prioritate bunul în condițiile de vînzare oferite terțului.

6 iunie 2019