Vanzarea-cumpararea unui apartament

16 septembrie 2020 345

La notar am spus ca am cumparat apartamentul de la sora mea cu 500 lei, dar notarul nu accepta ca aceasta suma sa fie inclusa in document. Eu am copil invalid si intelegerea a fost intre mine si sora mea. De ce notarul nu accepta aceasta suma si ce sa fac eu in cazul acesta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Deoarece este evident că suma indicată este una derizorie și fictiv or prețul unei asemenea tranzacție trebuie să corespundă cel puțin prețurilor de piață, prin urmare notarul este în drept să respingă o astfel de tranzacție. Mai mult ca atât onorariul notarial se calculează din prețul tranzacției .

O alternativă... mai detaliat care o aveți dvs este ca aceasta să vă doneze apartamentul respectiv printr-un contract de donație.

Nedeclararea valorii realae a tranzacției poate avea atât consecințe penale (evaziune fiscală) cât și civile, posibilitatea anulării actului pentru motivul prețului fictiv sau derizoriu.

16 septembrie 2020