Vanzarea-cumpararea unui apartament

28 iulie 2024 0

Buna ziua. Vreau sa vand apartamentul ca persoana fizica, fara agentie. Pentru incheierea tranzactiei, cumparatorul va contracta un credit ipotecar. Spuneti-mi, va rog, notarul trebuie sa fie ales de mine sau de cumparator? Ce documente trebuie sa prezentam si la care aspecte trebuie sa fim atenti? Daca cumparatorul solicita anumite documente din partea noastra, pe care trebuie sa i le prezentam? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Anna, primul document de confirmare o să fie copia buletinelor, la ambii, documetele de confirmare asupra apartamentului și documente de confirmare în privința creditului, ca nu cumva să figurați și DVS în aceste documente, sub un aspect oarecare ( fidișior ), în rest notarul o să răspundă... mai detaliat de legalitatea contractuli de vănare-cumpărare a apartamentului.

29 iulie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Vă ajutăm cu această întrebare. Pentru detalii, suport și ajutor juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

29 iulie 2024