Vanzarea fara acordul copiilor

19 august 2018 841

Buna ziua! Spuneti-mi va rog: tata si mama au privatizat apartamentul cand noi, 2 copii, am fost minori, prin anii 90. Acum parintii il pot vinde fara acordul nostru? Noi, copiii sintem peste hotare si la moment avem peste 20 ani.

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul în care sunteți participanți la privatizare, atunci sunteți coproprietari cu toții, astfel toți 4 urmează să vă exprimați acordul.
Cel mai ușor, solicitați un extras de la cadastru pentru a vedea care sunt proprietarii imobilului, atunci o să știți precis.

19 august 2018

Noi nu am participat am fost copii de 10 ani atunci,iar in documentul de la cadastru e figurat numele mamei ca proprietar insa sintem si noi inclusi. Deci fara cineva din copii nu e posibil nicidecum vinzarea?? ar functiona aiurea legea deoarece doar mama a achitat banii pe imobil iar... mai detaliat restul doar cu prezenta.

19 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Solicitați mai întâi certificatul de la Direcția Generală Economie, Reforme și Relații Patrimoniale de pe strada Columna 106.
In certificat sunt incluși toți participanții la procedura privatizării, iar astfel aflați cine și ce cota parte deține.

19 august 2018

in cazul in care daca toti 4 avem cote egale nu e posibila nicidecum vinzarea fara acordul doar unui membru? situatie e grava ca un membru e disparut peste hotare nu putem sa-l gasim,iar vinzarea apartamentului e foarte necesara acum...

19 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Soluția există! Acționați persoana în instanță după ultimul loc de trai cunoscut, puneți în executare și și vindeți bunul la licitație, iar când apare persoana merge la executor și își ridica banii ce i se cuvin.
In acest mod ceilalți 3 își primesc banii ce li se cuvin pentru cota parte... mai detaliat ce le aparține!

19 august 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În certificat nu va fi informații despre cotele părți, dacă la cadastru e înregistrată doar mama, cu siguranță cotele nu sunt determinate, fiind proprietatea în devălmășie.
Ridicați certificatul menționat de coleg sau poate sa păstrat în arhivă d-stră actul menționat.

19 august 2018

Situatie sa inteleg e foarte complicata fara un membru...bine multumesc de consultatiile dvs!

20 august 2018