Vanzarea imobilui obtinut prin mostenire in timpul casatoriei

4 august 2022 75

Buna ziua! Parintii mei nu au facut partajarea averii dupa divorț. Casa este inscrisa pe mama. Ea a obtinut-o prin mostenire in timpul casatoriei. Poate ea acum sa vanda aceasta casa fara acordul fostului sot? Acesta are si datorii la achitarea pensiei alimentar. Este necesar acordul copiilor (care sunt majori) pentru vanzare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bunurile obtinute prin mostenire sunt proprietate personala chiar daca au fost dobandite in timpul casatoriei. Nu trebuie acordul nimanui decat al proprietarului pentru a putea dispune de bunurile respective.

4 august 2022