Vanzarea imobilului comun

25 noiembrie 2019 93

Buna! Sunt in proces de divort in Ucraina cu sotul. Aici, in Republica Moldova, avem apartament, fiecaruia apartinind cate 1/2 cota parte din el. Eu vreau sa-l vindem, sotul - nu. Nici bani pentru partea mea de apartament nu are sa-mi dea. Cum pot proceda in cazul dat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul refuzului celuilalt soț de a efectua partajul pe cale extrajudiciară urmează să-l notificați pe soț despre intenția Dvs și modul de partaj pa care îl propuneți, fie dvs procurați de la el, fie scoateți bunul la vanzare la licitație în procedura de executare.

De remarcat că, procesul de partaj... mai detaliat al apartamentului poate fi examinat doar de către instantele de judecată din Republica Moldova.

Cod de procedură civilă
Articolul 461. Competenţa exclusivă a instanţelor judecătoreşti ale Republicii Moldova în procese cu element de extraneitate
(1) De competenţa exclusivă a instanţelor judecătoreşti ale Republicii Moldova sînt procesele cu element de extraneitate în care:
a) acţiunea se referă la dreptul asupra unor bunuri imobiliare de pe teritoriul Republicii Moldova;

25 noiembrie 2019