Vanzarea imobilului fără soț

19 septembrie 2018 65

Buna ziua, domnilor juristi! Am un apartament cumpărat in Moldova. Eu sunt căsătorită cu un cetățean italian si avem un contract matrimonial cu bunuri separate, așa am vrut noi. Cand am incheiat contractul de vanzare-cumparate, eram doar eu. Notarul m-a întrebat dacă sunt căsătorită, eu am răspuns da si am spus cu cine. Dumnealui a insistat sa pun si numele soțului pe contract. Eu i-am răspuns - nu vreau sa-l pun, pentru ca apartamentul este doar al meu. Dumnealui mi-a răspuns ca nu se poate, pentru ca in Moldova se face așa. Eu i-am răspuns ca nu este înregistrată căsătoria in Moldova si nici in buletin nu am mentiunea despre casatorie. Acum pe contract este si numele soțului, dar documente ale soțului notarul nu deține pentru ca eram doar eu. Inregistrarea a fost oricum făcută si este doar semnătura mea. Pe contract scrie cumpărătorul (prenumele, numele) căsătorită cu (prenumele, numele, data nașterii). Întrebarea mea este: dacă eu vreau acum sa vând, având contractul matrimonial european, o pot face fara sotul meu. In contractul matrimonial e scris clar ca fiecare e cu bunurile lui. Am îndoiala ca fiind si numele lui in contract, eu fără el nu voi putea face nimic! Nici nu stiu dacă notarul putea sa-l includă fără nici un document la mâna. Va multumesc si va urez o zi plăcută!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Una din cai poate fi adresarea in instanta de judecata cu solicitarea de rectificare a registrului bunurilor imobilelor. In calitate de proba neaparat veti utiliza contractul matrimonial incheiat cu sotul care demonstreaza regimul de separare a bunurilor. In calitate de temei juridic ati putea invoca prevederile articolelor 504-506 Cod Civil... mai detaliat si articolele relevante din Codul Famileii privind regimul de separatie de bunuri a sotilor.

19 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Iulia,
De fapt, trebuia să îi arătați notarului contractul autentificat notarial, precum și copia cu traducere legalizată pentru a nu face mențiuni despre soț.
Ar trebui să fie posibil, deoarece contractul materimonial a fost încheiat anterior procurării apartamentului dat de către Dvs.
Astfel, la vânzarea bunului imobil urmează să prezentați notarul contractul... mai detaliat matrimonial, copia cu traducere legalizată. În cazul în care nu reușiti va fi necesară o declarație întocmită la notar că soțul nu are nimic în comun cu bunul respectiv și nu pretinde careva drepturi asupra acestuia.

19 septembrie 2018