Vânzarea imobilului unui cetățean străin

11 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Mă interesează cum poate fi vândut un imobil unui cetîțean străin. Este vorba de o casă individuală și un teren, ambele situate într-o suburbie a Chișinăului. Care sunt restricțiile sau particularitățile aplicate unei asemenea tranzacții? Care este procedura de perfectare a actelor?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Referitor la casă nu există nici o restricție însă referitor la teren, codul funciar prevede:
Articolul 4. Deţinătorii de terenuri

Prin deţinători de terenuri se înţeleg titularii dreptului de proprietate, de posesiune, de beneficiere funciară.

Deţinătorii de terenuri cu titlu de proprietate privată pot fi cetăţeni ai Republicii Moldova şi investitorii... mai detaliat străini, în conformitate cu legislaţia.

11 ianuarie 2024